Ministry of Youth, Phiysical Culture fnd Sports of the Republic of Karelia
Russian Winter Swimming Federation
International Winter Swimming Association
Karelian regional public organization "Swimming Federration"
FIFTH STAGE OF THE WORLD CUP
OPEN RUSSIAN CHAMPIONSHIP
THE FIRSST OPEN WINTER SWIMMING CHAMPIONSHIP OF KARELIA
Petrozavodsk, March 27-31, 2019

 


 

1 - 28 March 2019 г.

Water temperature - +0.7C

Air temperature- +3,0 C

 


 

Event 1
28.03.2019

Woman, 25m Butterfly

A1
Results

 


 

 

1.

ISOMAA Jessi

04

FIN

Loimaan Talviuimarit

JEIS0840

17.00

15.93

DNS

NENAKHOVA Varvara

05

RUS

Morzhi Amura

VANE4650

18.00

 

Event 1
28.03.2019

A2
Results

 


 

 

1.

TIHONENKO Karina

04

BLR

Belgart

KATI1840

15.00

16.77

 

Event 1
28.03.2019

B
Results

 


 

 

1.

MIHAJLOVA Julija

99

RUS

Viсtoria

YUMI1690

15.00

15.27

2.

SIDOROVA Aleksandra

97

RUS

Viсtoria

ALSI2270

16.00

15.43

3.

PETROVSKAYA Marina

99

BLR

Belgart

MAPE6290

16.00

15.71

4.

MIKHAILOVA Viktoriia

94

RUS

Viсtoria

VIMI5240

17.10

16.27

5.

PUTTONEN Diana

96

RUS

Viсtoria

DIPU4460

18.00

16.84

6.

TISHINA Alena

94

RUS

Viсtoria

ALTI3440

17.00

17.73

7.

DELIBASH Osman

92

RUS

Morzhi stolitsy

OSDE1620

20.60

20.52

 

Event 1
28.03.2019

C
Results

 


 

 

1.

ARLAMENKOVA Julija

88

RUS

Viсtoria

YUAR0480

16.00

15.71

2.

EGOROVA Lydmila

80

RUS

Viсtoria

LYEG5600

17.10

17.29

3.

HERNANDES Barbara

85

CHI

Chile

BAHE2850

18.00

18.87

4.

NEFEDOVA Natalja

82

RUS

St.Petersburg WSF

NANE0220

19.00

19.96

5.

SKURATOVA Anna

83

RUS

St.Petersburg WSF

ANSK1630

18.00

20.42

 

Event 1
28.03.2019

D
Results

 


 

 

1.

OCHKASOVA Olga

78

RUS

Viсtoria

OLOC4280

18.00

16.78 RR

2.

MONAHAN Jaimie

79

USA

Cn.Is.Br.Beach Open Woter Swim

JAMO5690

18.25

17.02

3.

GAVRILENKOVA Tatjana

76

RUS

Pingvin

TAGA5460

17.00

17.24

4.

KARAS Tatyana

77

RUS

Kosatka DV

TAKA4670

17.00

18.97

5.

MINEEVA Elena

75

RUS

AcvaiSport-Tumen

ELMI5450

20.50

20.47

 

 

 

 

 

 

 

Event 1
28.03.2019 -

E
Results

 


 

 

1.

FIRSOVA Larisa

72

RUS

Viсtoria

LAFI1220

19.50

18.65

2.

ELIZAREVA Nadezhda

74

RUS

NAYE0640

22.00

20.19

3.

BANNICKOVA Zhanna

74

RUS

Viсtoria

ZHBA2240

21.00

21.49

4.

KHAKIMOVA Arina

73

RUS

Viсtoria

ARKH0230

28.00

23.90

 

Event 1
28.03.2019 -

F
Results

 


 

 

1.

KOZHINA Tatyana

67

RUS

TAKO0670

18.08

17.40

RR

2.

LEVINA Irina

65

RUS

Viсtoria

IRLE0650

22.00

17.58

3.

LOPATKINA Anna

68

RUS

Viсtoria

ANLO1480

28.00

24.53

 

Event 1
28.03.2019

G
Results

 


 

 

1.

SHELKOVA Tatyana

63

RUS

Viсtoria

TASH2830

21.00

20.92

2.

AFONINA Elena

61

RUS

Moskovskaja oblast

ELAF4410

21.20

24.32

JANIKE Jaqueline

62

GER

ESV Lok Potsdam

JAJA5220

24.40

24.33

4.

HALIKOVA Rezida

61

RUS

Belaja kunitsa

REHA2610

26.00

25.59

5.

DALBOUSSIERE Laurence

64

FRA

Ourq polaire

LADA2640

37.60

33.85

 

Event 1
28.03.2019

H
Results

 


 

 

1.

SAVINKOVA Elena

55

RUS

Viсtoria

ELSA5450

19.00

19.27 RR

2.

ZHEGALOVA Marina

59

RUS

Pavlovskie Tjuleni

MAZH2890

18.00

23.63

3.

BYCHINSKAYA Olga

57

RUS

Kuznetskii zakal

OLBY5670

28.00

25.30

 

Event 1
28.03.2019

J
Results

 


 

 

1.

DUDINA Nadezhda

47

RUS

NADU5870

29.00

31.76

2.

ELVET Malle

48

EST

U klubi

MAEL0480

46.00

45.73

 

 

 

Event 2
28.03.2019

Man, 25m Butterfly

A1
Results

 


 

 

1.

DEMIDOV Sergei

06

RUS

Belgorodetc

SEDE1360

18.00

17.36

2.

GABDULOV Alan

07

KAZ

Semja

ALGA3170

27.50

24.81

 

Event 2
28.03.2019

A2
Results

 


 

 

1.

VINOGRADOV Ilja

04

RUS

Sadko

ILVI4540

14.20

14.35

2.

KOPYTENKO Ilja

04

RUS

Belgart

ILKO6540

15.00

14.43

3.

SHUM Aleksej

03

RUS

St.Petersburg WSF

ALSH5130

16.00

14.47

4.

JAKOVLEVS Aleksandrs

03

LAT

Jelgavas Roni Winter Swimming

ALJA1730

16.75

15.49

5.

TIHONOV Aleksandr

03

RUS

Belgart

ALTI5530

16.00

15.51

6.

MARKOV Maxim

00

RUS

AkvAisChuvashia

MAMA6700

15.00

17.19

DNS

IVANOV Aleksandr

00

RUS

Beli medvedi

ALIV4100

15.00

Event 2
28.03.2019 -

B
Results

 


 

 

1.

PRONIN Yaroslav

92

BLR

Belgart

YAPR4120

12.00

12.66

2.

BELOKON Aleksei

99

RUS

Viсtoria

ALBE6390

14.00

13.63

3.

SHAYKHATTAROV Ruslan

91

RUS

AkvAisChuvashia

RUSH1710

12.30

13.89

4.

CHEKMENEV Andrej

95

RUS

AkvAisChuvashia

ANCH2550

13.20

14.35

5.

TELYATEV Aleksandr

95

RUS

Viсtoria

ALTE1150

15.07

14.64

6.

MAKINEN Antti

92

FIN

Munkkiniemen avantouimarit

ANMA5120

15.10

14.98

7.

BABKIN Aleksandr

98

RUS

Pbmk

ALBA5180

20.90

15.38

8.

PEREVERZEV Oleg

90

RUS

St.Petersburg WSF

OLPE3300

17.00

16.84

DNS

NIKULIN Jaroslav

95

RUS

Viсtoria

YANI6150

12.00

DNS

PAVLOV Ilja

93

RUS

AkvAisChuvashia

ILPA5330

13.10

 

Event 2
28.03.2019

C
Results

 


 

 

1.

GULAKOV Aleksej

83

RUS

Zarya Vostoka

ALGU3130

12.50

12.61

2.

MORGUNOV Aleksandr

88

RUS

Viсtoria

ALMO4180

12.70

12.76

3.

RYNDOV Pavei

87

RUS

Viсtoria

PARY1770

13.40

13.51

4.

PARG Rauno

89

EST

Viimsi Veeklubi

RAPA3390

14.30

14.25

5.

BURLITSKIY Vitaliy

80

RUS

WSF of Sverdlovsk Region

VIBU5500

14.10

14.42

6.

LUKIN Andrey

81

RUS

Viсtoria

ANLU2310

16.00

15.14

7.

FANDEEV Grigory

80

RUS

Viсtoria

GRFA5300

17.50

15.61

8.

KUTUEV Anton

82

RUS

Morzh Murmansk

ANKU0120

23.00

18.38

 

Event 2
28.03.2019

D
Results

 


 

 

1.

GRAULE Andrey

78

RUS

St.Petersburg WSF

ANGR6580

14.00

13.35

2.

KOPYTENKO Igor

79

BLR

Belgart

IGKO4190

14.00

14.59

3.

SABADASH Andrey

78

RUS

Lipetsk organization "WSC"

ANSA3380

18.00

14.87

4.

PANOV Aleksandr

75

RUS

Viсtoria

ALPA3750

16.00

15.76

5.

OSIPOVICH Sergej

78

RUS

AcvaiSport-Tumen

SEOS6180

15.00

18.38

DNS

KOEBERL Josef

77

AUT

Ice Swimming Association Austr

JOKO3170

19.00

 

Event 2
28.03.2019

E
Results

 


 

 

1.

TISHIN Dmitrij

71

RUS

Viсtoria

DMTI0310

14.20

14.43

2.

FILATOV Igor

74

RUS

AcvaiSport-Tumen

IGFI6740

14.60

15.54

3.

SAVKIN Aleksandr

70

RUS

Viсtoria

ALSA4500

14.08

15.65

4.

SHAGDARSUREN Davaadorj

70

MGL

Eastern wolf

DASH2300

15.40

15.66

5.

ZAMYSLOV Andrey

73

RUS

Serebryniy Bor

ANZA0130

14.00

15.93

PONOMAREV Dmitrii

72

RUS

Viсtoria

DMPO320

16.80

15.93

7.

GORBATENKO Sergej

70

RUS

Belyj Medved

SEGO1100

19.00

20.63

8.

GURYEV Sergey

70

RUS

Morzhi stolitsy

SEGU4300

29.00

29.39

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Event 2
28.03.2019

F
Results

 


 

 

1.

WANDRATSCH Christof

66

GER

KeepFrozeneV Team Aqua Sphere

CHWA2760

14.05

14.25

2.

RUBTSOV Dmitriy

68

RUS

DMRU6580

14.70

15.38

3.

 

TIKHONOV JR Viacheslav

69

RUS

St.Petersburg WSF

VITI0390

15.00

16.16

 

4.

SLOBODIN Sergej

65

RUS

SK VP Akademija

SESL5150

NT

18.10

5.

DOKUCHAEV Oleg

65

RUS

Kosatka DV

OLDO6150

16.00

18.44

6.

KARKACHEV Roman

68

RUS

St.Petersburg WSF

ROKA1580

22.70

22.54

7.

JAKOVLEVS Aleksandrs

69

LAT

Jelgavas Roni Winter Swimming

ALJA6190

21.50

23.34

8.

PTITCYN Dmitrii

66

RUS

Park Pobedy

DMPT3360

23.00

27.35

 

Event 2
28.03.2019 -

G
Results

 


 

 

1.

TIKKERBAR Artur

60

EST

U-Club

ARTI0330

15.50

14.88

2.

CHEKUSHKIN Oleg

63

RUS

Priroda i chelovek

OLCH2330

17.00

17.02

3.

VINOGRADOV Alexandr

60

RUS

Belgorodetc

ALVI0700

16.60

17.24

4.

SAVKIN Sergej

63

RUS

Viсtoria

SESA5130

17.08

17.57

5.

TERESTSENKOV Aleksei

63

EST

U-Club

ALTE4130

17.50

19.11

 

Event 2
28.03.2019 -

H
Results

 


 

 

1.

LUKIN Igor

57

RUS

Viсtoria

IGLU3170

16.20

15.65

2.

TETERIN Vasiliy

57

RUS

Priroda i chelovek

VATE6370

19.00

16.73

3.

PETROV Leonid

56

RUS

Viсtoria

LEPE1360

19.00

17.87

4.

VERBOSKIJ Geordij

56

RUS

Viсtoria

GEVE0160

21.00

19.16

5.

BELJAEV Vitalij

56

RUS

Viсtoria

VIBE4160

21.10

20.41

6.

KOMAROV Alexsander

55

RUS

Kosatka DV

ALKO4350

18.00

21.65

7.

MALTSEV Viacheslav

55

RUS

ZDOROVAJA Sumja

MAVI5750

24.00

23.75(+5)

8.

NAGIBIN Igor

58

RUS

IGNA6580

25.00

25.10

9.

KUTSABOV Valerii

58

RUS

Viсtoria

VAKU1180

24.00

26.27

 

Event 2
28.0
3.2019

I
Results

 


 

 

1.

LAUTMAN Scott

52

USA

BlueWave Aquatics

SCLA6720

18.00

17.29

2.

ZELENETSKII Aleksandr

53

RUS

Beli medvedi

ALZE5330

21.00

19.84 RR

 

 

Event 2
28.03.2019 -

J
Results

 


 

 

1.

TIHONOV Vjacheslav

46

RUS

VITI0760

19.00

26.16

2

.

YAKUPOV Raphael

48

RUS

Morzh Murmansk

RAYA3180

29.00

28.09

 

3.

VOLHIN Nikolaj

45

RUS

Pomogi sebe sam g.votkinsk

NIVO4750

26.00

41.32

DNS

KOZYREV Valerij

48

RUS

Belgorodetc

VAKO1380

26.00

 

 

 

 

 

 

 

 

Event 2
28.03.2019 -

J1
Results

 


 

 

1.

TOLACHEV Valentin

40

BLR

Belgart

VATO3100

30.00

40.26

 

 

 

Event 3
28.03.2019 -

Women, 25m Freestyle

A1
Results

 


 

 

1.

ISOMAA Jessi

04

FIN

Loimaan Talviuimarit

JEIS0840

15.00

15.10

2.

TSUKROVSKAJA Varvara

05

BLR

Belgart

VATS0250

14.50

15.21

3.

NENAKHOVA Varvara

05

RUS

Morzhi Amura

VANE4650

16.00

16.63

 

Event 3
28.03.2019 -

A2
Results